JAKOŚĆ I TWARDOŚĆ WODY
JAKOŚĆ
Woda dostarczana przez WPWiK jest codziennie poddawana rygorystycznym badaniom jakości w ramach monitoringu kontrolnego i przeglądowego. Woda pobierana jest do badania w ok. 150 punktach, takich jak stacje uzdatniania, szkoły, przedszkola, sklepy, przychodnie czy restauracje.
W trakcie badań pracownicy laboratorium sprawdzają między innymi:
· barwę wody,
· zapach,
· mętność,
· pH,
· przewodność,
· zawartość żelaza i manganu.
W roku 2023 przedsiębiorstwo wykonało:
· 21954 oznaczeń fizyko-chemicznych wody,
· 6664 oznaczeń bakteriologicznych wody.
W II kwartale 2024 roku przedsiębiorstwo wykonało:
· 4818 oznaczeń fizyko-chemicznych wody,
· 1665 oznaczeń bakteriologicznych wody.
Dodatkowo okresowo woda poddawana jest kontroli „sanepidu".
Woda w gminach Powiatu Wałbrzyskiego spełnia wszystkie wymagania zawarte
w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294). Nasza kranówka jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych, a także spełnia wymagania chemiczne oraz organoleptyczne. Woda Wałbrzyskich Wodociągów ma odczyn pH w granicach 7,0, co wpływa korzystnie na jej smak, a także zapobiega korozji i uszkodzeniom sprzętów. Wraz z naszą kranówką dostarczamy sobie niezbędnych składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, sód, potas, chlorki, siarczany czy wodorowęglany. Można ją pić bezpośrednio z kranu – do czego zachęcamy! Jakość naszej wody porównywalna jest z wodą, jaką możemy kupić w hipermarkecie w popularnych 5-litrowych butelkach.
TWARDOŚĆ
Zjawisko twardej wody utrudnia nam np. pranie oraz zmywanie naczyń. Powoduje także osadzanie się kamienia w pralkach. Jednak można temu zaradzić dodając specjalne detergenty, które powodują zmiękczenie wody.
Natomiast miękka woda nie powoduje znaczących utrudnień w czynnościach domowych. Co prawda zbytnie zmiękczenie może pogarszać smak wody pitnej, jednak wystarczy wodę przegotować, aby zapobiec temu procesowi.
Twardość wody Wałbrzyskich Wodociągów odpowiada normom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Utrzymuje się ona w granicach 6°dH - 20°dH w zależności od rejonu poboru. Dzięki takim parametrom nasza woda nie powoduje nadmiernego powstawania kamienia w urządzeniach AGD, nie wymaga zwiększenia ilości środków myjących, piorących i zmiękczających oraz nie przyczynia się do szybszego rozwoju procesu korozji rur wodociągowych.